czwartek, 14 stycznia 2016

Czy warto naprawiać głowicę?

Głowica to ważny element każdego silnika spalinowego. Element ten odgrywa bardzo ważną funkcję na płaszczyźnie funkcjonowania samochodu – pozwala zamontować niezbędny osprzęt, czyli świece zapłonowe, wtryskiwacze, zawory, wałki rozrządu itp., doprowadza paliwo, ciecz chłodzącą i smarowanie, a także odprowadza spaliny.
 

 Zasadniczo głowice są bardzo wytrzymałe, fakt ten wynika przede wszystkim z tego, że muszą one wytrzymać różne naprężenia związane z pracą silnika, m.in. zmienne ciśnienie, temperaturę oraz różne siły mechaniczne. Wiadomo jednak, że każde rozwiązanie w procesie użytkowania ulega zużyciu, ponadto mogą pojawić się mniej lub bardziej poważne uszkodzenia i awarie w obrębie głowicy, które automatycznie przekładają się na problemy z eksploatacją pojazdu.
 
Wymiana głowicy na nową część to z całą pewnością rozwiązanie optymalne, a co ważniejsze, zadanie to można wykonać w miarę szybko. Należy jednak pamiętać, że jest to przedsięwzięcie kosztowne, dlatego też większość właścicieli aut decyduje się na alternatywną propozycję, jaką jest planowanie głowicy.

Ogólnie rzecz ujmując, przedmiotowe planowanie głowicy polega przede wszystkim na wyrównaniu płaszczyzny jej czoła za pomocą szlifowania lub frezowania. Działanie to pozwala uzyskać idealnie płaską powierzchnię styku z kadłubem silnika.
 
Pozornie wydawać się może, że jest to zadanie proste, nie wymagające szczególnych umiejętności, jednakże rzeczywistość weryfikuje to stwierdzenie dowodząc, że głowica, jako element o skomplikowanej i złożonej budowie, wymaga nie tylko precyzji i dokładności osoby wykonującej regenerację tego elementu, ale przede wszystkim specjalistycznych urządzeń diagnostycznych oraz odpowiedniego sprzętu naprawczego.
 
Należy także pamiętać, że w wyniku awarii bardzo często dochodzi do pęknięcia głowicy, w tej sytuacji niezbędne staje się fachowe spawanie.
 
Powyższe argumenty dowodzą, że planowanie głowic wbrew pozorom do łatwych nie należy, dlatego też warto powierzyć to przedsięwzięcie fachowcom, czyli osobom, które posiadają niezbędną wiedzę merytoryczną, doświadczenie i przede wszystkim odpowiedni sprzęt diagnostyczno-naprawczy.